Niskie ciśnienie czyli tzw. niedociśnienie to w głównej mierze problem kobiet oraz dziewcząt w fazie dorastania.
Kiedy zaobserwować możemy problemy z niedociśnieniem? Na przykład w pochmurne, deszczowe dni. Wówczas samopoczucie chorego ulega znacznemu pogorszeniu się. Niskie ciśnienie pojawiające się notorycznie staje się chorobą.
Czego unikać gdy jesteśmy w grupie osób o podwyższonym ryzyku? W takich przypadkach nie wolno nam zbyt gwałtownie podnosić się z łóżka, tym bardziej po nagłym przebudzeniu się. Należy bardzo powoli przystosowywać się do nowej pory dnia. Na początek przeciągnijmy się kilka razy, to pozwoli rozluźnić Nasze mięśnie. Można także przez moment posiedzieć na łóżku z nogami wyprostowanymi i następnie spuścić kończyny na podłogę, poczym wstać.
A co powinniśmy robić by ułatwić sobie życie z chorobą? Chłodny prysznic z samego rana dobrze Nam zrobi. Następnie filiżanka mocnej herbaty bądź kawy i jesteśmy jak nowo narodzeni. Dobrym sposobem na walkę z niedociśnieniem są ćwiczenia, oczywiście takie, które nie obciążą Naszego organizmu. Do tego kilka głębszych oddechów i co najważniejsze częste wietrzenie zamkniętych pomieszczeń.
Ponadto pij dużo płynów, szczególnie wody mineralnej, unikaj za to spożywania alkoholu. Stosuj odpowiednią dietę, bogatą w owoce, warzywa, chude ryby i mięso.
Niskie ciśnienie, objawy: ogólne zmęczenie, osłabienie organizmu, częste zawroty głowy a nawet omdlenia. Mogą pojawić się wymioty i zaburzenia widzenia a także kołatanie serca.