AUTYZM – W INNYM ŚWIECIE
Specyfika autyzmu polega na braku medycznych testów, które pozwoliłyby na postawienie jednoznacznej diagnozy. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest obserwacja poczynań, zachowań i stopień rozwoju dziecka, u którego podejrzewa się zaczątek choroby. Rozpoznanie tego rodzaju niedyspozycji jest niezwykle skomplikowane. Podobne zaburzenia mogą występować w schorzeniach do autyzmu nie zbliżonych , dlatego wymaga się przeprowadzenia szeregu specjalistycznych badań, w celu wykluczenia innych przyczyn. Kluczową rolę w takim przypadku odgrywa ekspert zajmujący się leczeniem choroby.
CZYM JEST AUTYZM I JAKIE SĄ JEGO OBJAWY
Dziecko przychodzi na świat, jego rozwój przebiega we właściwy sposób, nie wykazuje żadnych oznak choroby. Jednak nieoczekiwanie na przełomie 24 – 30 miesiąca życia, rodzice dziecka autystycznego zaobserwować mogą znaczne opóźnienie w mowie czy brak kontaktu z rówieśnikami.
Autyzm, objawy: W takich przypadkach mowa postępuje bardzo słabo bądź zupełnie jej brak. Dziecko używa słów nie mających większego sensu, z ludźmi porozumiewa się poprzez gesty. Maluch nie wykazuje chęci uczestnictwa w środowisku równolatków. Preferuje samotność i spędzanie czasu we własnym towarzystwie. Nie reaguje na bodźce z najbliższego otoczenia, nie uśmiecha się, trudno nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Wykazuje nadwrażliwość na dotyk bądź nie reaguje we wskazany sposób na zadanie mu bólu. Nie przejawia spontaniczności i nie uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi. Często wybucha złością lub dla odmiany wpada w marazm.
Tylko przy odpowiedniej opiece nad chorym dzieckiem, można zaobserwować zmiany w jego zachowaniu.